Mükellef İlan Oldu Türküsünün HikayesiMükellef İlan Oldu Türküsünün Hikayesi

Bir zamanlar çok kötü şartlar yüzünden çalışacak kimse bulunamadığından kömür ocaklarında zorla çalıştırılan bir gencin hikayesi..

Bahsi geçen yer şimdilerde de ekmeğini yediğimiz bir yerlere gelmemizde çok büyük katkısı olan Tunçbilek’teki maden ocağı. 1940 yıllarında kömür çıkarımı basit usullerle yapılmaktadır. Kömürün çıkarılması için insan gücüne ihtiyaç vardır.

Bunu sağlamak içinde vergi borcu olanlar, askerlik hizmeti bulunanlar ve köyde muhtarın belirlediği kişiler yazılarak işe alınırlar. Bunlar Tunçbilek’te yapılan bekar pavyonlarında yatar kalkarlar. Çalıştıkları süreler vergiden ve askerlik sürelerinden düşülür. Bunlar belirlerininken köy muhtarlarının çok büyük etkisi vardır ve çalışan kişiler üzerinden belli bir pay alırlar.Uzak köylerden gelenler ise yapılan pavyonlarda yatıp kalkarlar ve ancak hafta sonları köylerine gidebilirler.

Yine böyle bir çalışma sırasında maden ocağına giren işçilerin üzerine kaçmamaları için demir kapı kapatılır ve başında da jandarma beklemektedir. Eğer kaçan olursa arkalarından kurşun sıkılmakta ve kaçak olarak aranmaktadır.

Bir gün ocakta göcük meydana gelir ve kapıların kapalı olmasından dolayı işçiler dışarıya çıkamazlar. Bahsi geçen gencin ve günümüzde bile maden ocaklarındaki göçük altında kalanlara ithaf edilen o parça..

Mükellef İlan Oldu Türküsünün Sözleri

Mükellef ilan oldu gelin dediler

Cehennem deliğine girin dediler

Yeni de kartımı aman, elime de verdiler

Aman da beyim, vay efendim, bu nasıl emir

Kapandı kapılar, sürüldü demir

Aman da beyim, vay efendim, künyem yazıldı

İlet mezarlığına kabrim kazıldı

Mükellefin önüne astılar bayrak

Ankara’ya gitti gelmedi evrak

Elli binliği verem sürgünden bırak

Aman da beyim, vay efendim, bu nasıl emir

Kapandı kapılar, sürüldü demir

Aman da beyim, vay efendim, künyem yazıldı

İlet mezarlığına kabrim kazıldı.

Mükellefin önünde yerli de kantarlar

Anafora dadanmış gavur muhtarlar

Mükelleften kaçanı sürgün yaparlar

Aman da beyim, vay efendim bu nasıl emir

Kapandı kapılar, sürüldü demir

Aman da beyim, vay efendim künyem yazıldı

İlet mezarlığına kabrim kazıldı

Bu Şarkı Sözü 19 Nisan 2015, Pazar 00:39:30 Tarihinde Admin Tarafından Eklenmiştir. Bu şarkı sözünde eksik veya hatalı olduğunu düşündüğünüz bir kısım varsa aşağıdaki yorum kısmından bize bildirebilirsiniz.Mükellef İlan Oldu Türküsünün Hikayesi sözleri , Mükellef İlan Oldu Türküsünün Hikayesi şarkı sözü, Mükellef İlan Oldu Türküsünün Hikayesi lyrics , Mükellef İlan Oldu Türküsünün Hikayesi şarkı sözleri

Yorum yapın